home   cviky na bederní páteř   cviky na krční páteř   bederní váleček   fyzioterapie   kontakty

 

McKENZIE CVIKY NA BEDERNÍ PÁTEŘ

Veškerá zde uvedená cvičení je vhodné provádět na základě vyšetření vašim McKenzie terapeutem.

McKenzie cviky při bolestech v bederní páteři (dolní část zad)

Obecně se dají doporučit všem, kdo mají bolesti ve spodní části zad netrvale (intermitentně, občasně) (i pokud by to mělo být pouze 5 minut ze dne bez bolesti). Většinou se bolesti objevují/zvyšují při oblékání ponožek/spodního prádla, obouvání, luxování, při mytí nádobí, řízení auta apod. Úlevu nacházíte v leže na břiše či na zádech na tvrdší matraci či podlaze. Dále jako terapie/prevence bolestí dolní části zad, se dají následující cviky doporučit všem lidem se sedavým zaměstnáním či manuálně pracujícím lidem s častou prací v předklonu/polopředklonu a zvedáním břemen z předklonu. Cviky mohou zpočátku zvyšovat bolesti v dolní části zad (v bedrech), ale s opakováním cviku by se měla bolest snižovat a rozsah pohybu během cviku zvyšovat. Pokud by se tak nedělo, necvičte a kontaktujte svého McKenzie terapueta.

Při akutních bolestech v dolní části zad:

cviky na bederní páteř - leh na břiše

cviky na bederní páteř - leh na břiše se záklonem trupu

1) leh na břiše – v domácím prostředí na pevnější matraci na posteli nebo na zemi. Dle tolerance zaujměte polohu na 5-10 minut každou hodinu. Je možné, že se bolest zprvu zvýší, ale jak v poloze setrváte, bolest se začne snižovat. Svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek se snažíte v této poloze maximálně uvolnit. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.

Pokud se bolesti při cviku 1) odstranily, pokračujte:

cviky na bederní páteř - leleh na břiše se záklonem trupu

2) leh na břiše se záklonem trupu (opora o předloktí) - v domácím prostředí na pevnější matraci na posteli nebo na zemi. Dle tolerance zaujměte polohu na 5-10 minut každou hodinu. Opora o předloktí – lokty pod rameny, svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek se snažíte v této poloze maximálně uvolnit. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.

Tolerujete-li již cvik 2) téměř/zcela bez bolesti, pokračujte:

cviky na bederní páteř - záklon trupu v leže na břiše

3) záklon trupu v leže na břiše – oproti předchozím cvikům v bodě 1) a 2) budete cvik dynamicky opakovat (nebudete polohu staticky udržovat). V počtu 10 opakování, provádějte každou hodinu záklon trupu v leže na břiše tak, aby byly ruce na úrovni ramen a postupným propínáním loktů jste pomalu zvedali horní polovinu těla až do maximálního záklonu bederní páteře, který tolerujete (kde vás zastaví bolest). Pánev ovšem musí zůstat na podložce. Během pohybu do záklonu i při návratu do lehu na břicho, se svalstvo zad, hýždí, stehen a lýtek snažíte maximálně uvolnit (zvedání provádějí pouze horní končetiny). Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.

Tolerujete-li již cvik 3) téměř/zcela bez bolesti, pokračujte:

cviky na bederní páteř - záklon trupu v leže na břiše s výdechem

4) záklon trupu v leže na břiše s přetlakem pacienta – provádějte vše stejně jako při cvičení v bodě 3) a v maximálním záklonu (na konci pohybu) proveďte hluboký výdech – tím dosáhnete ještě většího prověšení trupu. Cvik provádějte po tolik dní, dokud se bolesti při cviku neodstraní.

Objednat se na diagnostiku McKenzie v Rehabilitaci Rehasport.
tel: 602 777 701

 

Nováková, E., Mališka, L., Iliášová, M. Terapie bederní páteře přístupem Robina McKenzie. 1.vyd. Praha, 2001. 68 s. ISBN 90-238-7047-5

 

© 2014 McKenzie cviky na páteř